Welcome visitor you can log in or create an account

Skierowania do specjalistów

Do większości lekarzy specjalistów potrzebne jest skierowanie. Wystawia je zazwyczaj lekarz pierwszego kontaktu, zwany także lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub rodzinnym.

Takie skierowanie może wystawić również lekarz-specjalista (zarówno do lekarza z inną, jak i taką samą specjalnością). Na skierowaniu powinna być umieszczona nazwa specjalności poradni, do której mamy się zgłosić, bez nazwiska czy nazwy przychodni. Decyzję, u jakiego lekarza lub, w której przychodni będziemy się leczyć podejmujemy sami. Mamy prawo swobodnego wyboru lekarza, także lekarza-specjalisty. Jest tylko jeden warunek: wybrany lekarz musi mieć umowę (inaczej - kontrakt) z NFZ. Nie jest ważne, czy przyjmuje w przychodni czy w prywatnym gabinecie - ważna jest umowa. Jeśli lekarz nie ma umowy z NFZ, trzeba będzie zapłacić za wizytę.

Jeśli pacjent pójdzie do lekarza bez skierowania, chociaż jest ono wymagane, wizyta również będzie płatna. W takich przypadkach NFZ nie zwraca poniesionych kosztów wizyt u specjalistów. Są jednak sytuacje, w których nie potrzebujemy skierowania do specjalisty, w sytuacjach nagłych - wypadku, zatrucia, urazu, stanu zagrożenia życia lub porodu, lekarz-specjalista ma obowiązek przyjąć w ramach ubezpieczenia (czyli bezpłatnie) pacjenta bez skierowania. Do wybranych specjalistów w ogóle nie potrzeba skierowania - ginekolog i położnik, dentysta, dermatolog, wenerolog, onkolog, okulista, psychiatra. Nie jest również wymagane od osób, które - ze względu na określone choroby chodzą bez skierowania do specjalistów te choroby leczących. Nie potrzebują skierowania osoby chore na gruźlicę do specjalistów leczących gruźlicę (czyli pulmonologów), osoby zakażone wirusem HIV do specjalistów leczących AIDS, kombatanci w zakresie chorób wojennych i obozowych, osoby uzależnione od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych - w zakresie lecznictwa odwykowego.

Istnieją dwa rodzaje skierowań do specjalistów - skierowanie na jednorazową konsultację i skierowanie na przejęcie leczenia. Skierowanie na konsultację uprawnia do jednorazowej wizyty u specjalisty - na kolejną potrzebne będzie nowe. Jeśli jednak lekarz kierujący uzna, że pacjent wymaga leczenia przez specjalistę, może wystawić skierowanie z prośbą o przejęcie leczenia. W takim przypadku idąc na następną wizytę pacjent nie potrzebuje skierowania.

Zgłaszając się do wybranego świadczeniodawcy pacjent powinien przedstawić – oprócz potwierdzenia prawa do świadczeń – ważne skierowanie. Jest ono dokumentem wymaganym przy dostępie do badań diagnostycznych oraz świadczeń realizowanych w ramach:

 •     ambulatoryjnej opieki specjalistycznej
 •     leczenia szpitalnego
 •     leczenia uzdrowiskowego
 •     rehabilitacji leczniczej
 •     opieki nad przewlekle chorymi

Skierowaniem do lekarza specjalisty może być karta informacyjna z leczenia szpitalnego, izby przyjęć, czy szpitalnego oddziału ratunkowego, z zapisem o kontynuacji leczenia w określonej poradni specjalistycznej. Należy pamiętać, że na podstawie jednego skierowania pacjent może się zarejestrować tylko w jednej placówce udzielającej świadczeń w danym zakresie!

Więcej w tej kategorii: Transport Sanitarny »

KONTAKT

 • REJESTRACJA - 58 660 81 60
 • ZOL - 58 660 81 71
 • MEDYCYNA PRACY - 58 660 81 97
   
 • SEKRETARIAT - 58 660 81 70
 • MARKETING - 58 660 81 89